Какво е остеоартрит?
Остеоартрит е дегенеративно ставно заболяване, при което тъканите в ставата се износват с течение на времето. Това е най-често срещаният тип артрит и се среща по-често при по-възрастните хора. Остеоартритът обикновено причинява болки в ставите а, след почивка или бездействие, скованост за кратък период от време. Най-често засегнатите стави включват:
- Ръце (върховете на пръстите и в основата и върховете на палците).
- Колене.
- Бедра.
- Шия.
- Долната част на гърба.
Остеоартритът засяга всеки човек по различен начин. При някои хора остеоартритът е сравнително лек и не засяга ежедневните дейности. За други той причинява значителна болка и увреждане. Увреждането на ставите обикновено се развива постепенно в продължение на години, въпреки че при някои хора може да се влоши бързо.
Какво се случва при остеоартрита?
Изследователите не знаят какво задейства или поставя началото на разграждането на тъканите в ставата. Въпреки това, когато започне да се развива, остеоартритът може да увреди всички области на ставата, включително:
- Хрущял, тъканта, която покрива краищата, където две кости се срещат, за да образуват става.
- Сухожилия и връзки.
- Синовиум, лигавицата на ставата.
- Кост.
- Менискус в коляното.
С напредването на увреждането на меките тъкани в ставата се развива болка, подуване и загуба на подвижност на ставата. Болките в ставите водят до понижена активност и мускулна слабост, което може да причини по-голямо натоварване на ставата. С течение на времето тя може да загуби нормалната си форма. Също така по краищата на ставата могат да се образуват малки костни израстъци, наречени остеофити или костни шипове. Формата на костта също може да се промени. Части от кост или хрущял също могат да се отчупят и да плуват в ставното пространство.
Кой може да се разболее от остеоартрит?
Всеки може да се разболее от остеоартрит; обаче, това е по-често срещано с напредване на възрастта. Жените са по-склонни от мъжете да имат остеоартрит, особено след 50-годишна възраст. При много жени той се развива след менопаузата.
По-младите хора също могат да развият остеоартрит, обикновено в резултат на:
- Нараняване на ставите.
- Анормална структура на ставите.
- Генетичен дефект в ставния хрущял.
Симптоми на остеоартрита
Симптомите на остеоартрит често започват бавно обикновено при една или няколко стави. Честите симптоми на остеоартрит включват:
- Болка при движение на ставата, която може да намалее при почивка. При някои хора в по-късните стадии на заболяването болката може да е по-силна през нощта. Болката може да бъде локализирана или широко разпространена.
- Скованост на ставите, обикновено с продължителност по-малко от 30 минути, сутрин или след състояние на покой за определен период от време.
- Ставни промени, които могат да ограничат движението на ставите.
- Подуване в и около ставата, особено след много активното ѝ движение.
- Промени в способността за движение на ставата.
- Усещане, че ставата е разхлабена или нестабилна.
Симптомите на остеоартрит могат да засегнат ставите по различен начин. Например:
- Ръце. С течение на времето могат да се появят костни разширения и промени във формата на ставите на пръстите.
- Колене. Когато ходите или се движите, може да чуете скърцане или стържещ звук. С течение на времето слабостта на мускулите и връзките може да доведе до изкривяване на коляното.
- Бедра. Може да почувствате болка и скованост в тазобедрената става или в слабините, вътрешната част на бедрото или седалищните части. Понякога болката от артрит в тазобедрената става може да се разпространи към коленете.
- Гръбначен стълб. Може да почувствате скованост и болка във врата или кръста. Когато настъпят промени в гръбначния стълб, някои хора развиват спинална стеноза, която може да доведе до други симптоми.
Фактори за развитие на заболяването:
- Стареене.
- Наднормено тегло или затлъстяване.
- История на травма или операция на става.
- Прекомерно натоварване от повтарящи се движения на ставата.
- Стави, които не са оформени правилно.
- Фамилна анамнеза за остеоартрит.