Витамин B12: Защо е жизненоважен?

Витамин B12

Витамин B12: Какво да знаем за него и какви са ползите от него?

Витамин B12 служи като кофактор за два важни ензима. Това означава, че той помага в борбата с аминокиселината хомоцистеин като намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.

Освен това витаминът помага в борбата с токсичната метилмалонова киселина, което е от съществено значение за здравето на нервната система.

Какво е важно да знаем за B12?

Витамин B12:

  • Предотвратява анемия:Доказано е, че при липса на витамин В12 в организма, червените кръвни клетки се произвеждат в по-малко количество, стават по-големи и движението им в кръвта е затруднено.
  • Прави костите по-здрави.Учените свързват дефицита на витамин B12 с високите нива на хомоцистеин, аминокиселина, която повишава риска от остеопороза, особено при жените.
  • Помага за поддържане на очите здрави. Зрението също страда от липса на B12. Проучване на жени над 40 години потвърди, че получаването на достатъчно витамин B12 в диетата ви може да намали риска от свързана с възрастта макулна дегенерация, която причинява загуба на централно зрение.
  • Бори се с депресията. Ефектите на витамин B12 върху настроението все още не са напълно изяснени. Доказано е обаче, че той играе важна роля в процеса на ирзаботване на серотонин, който отговаря за емоционалното ни самочувствие.

Витамин B12 е необходим за нормалния процес на клетъчно делене (хемопоеза) и образуване на ДНК, предпазва от развитие на анемия, важен е за функционирането на нервната система, стимулира концентрацията и запаметяването на информация.

Витаминът е открит през 1934 г., но са необходими усилията на около 100 учени от 20 страни, за да се получи най-накрая пълен химичен синтез на цианокобаламин 40 години по-късно.

Най-честата причина за недостиг на витамин В12 са проблемите със стомашно-чревния тракт.

Първото нещо, което лекарят трябва да прецени при възможен дефицит на витамин B12, е дали има рискови фактори, които могат да доведат до това състояние.

Ако при събиране на анамнеза лекарят не е установил възможните причини за недостиг, може да са необходими допълнителни изследвания.

При липса на навременна диагностика и лечение на дефицит на витамин В12 могат да се развият трайни нарушения. Може да се предизвика загуба на слуха, загуба на зрението, арефлексия, дисфункция на тазовите органи, тежко когнитивно увреждане.

Хранителните добавки В12

Хранителните добавки използват две форми на В12: метилкобаламин и цианокобаламин.

  • Първият е естествена форма на витамина, която се усвоява по-добре.
  • Вторият е синтетичен аналог.

Понастоящем няма висококачествени доказателства, че приемането на добавки с витамин B12 е полезно за здрави хора, които се хранят балансирано. Въпреки това, всички лица с документиран дефицит на витамин B12 трябва да получат лечение, освен ако няма убедителни причини да не го правят (напр. условия за палиативни грижи или отказ на пациента).

Продължителността на терапията зависи от това дали основната причина за дефицита продължава. Заместващата терапия през целия живот е необходима за хора с нелечимо заболяване (напр. стомашен байпас, автоантитела срещу вътрешния фактор – пернициозна анемия).

Добавянето на витамин B12 при здрави възрастни и индивиди с дефицит се понася добре без значителни странични ефекти. Докладвани са редки случаи на свръхчувствителност или акне, но не са наблюдавани сериозни странични ефекти от прилагането или употребата на дози, по-високи от препоръчваните.

Добавките с витамин B12 могат да имат отрицателни ефекти върху тялото или да бъдат неефективни, ако се приемат с определени лекарства.

В12 е несъвместим с аскорбинова киселина, витамини В1, В2, В6, витамини А и Е!

Витаминът се препоръчва да се използва заедно с В9 и В5, той се усвоява по-добре заедно с калций.

Препоръчително е да се приема през първата половина на деня и на празен стомах. Витаминът е водоразтворим и се отделя от организма при достатъчни запаси.

Разгледайте Medconvex.bg и открийте още полезна информация.