Какво е диабетът?
Захарният диабет се отнася за група заболявания, които засягат начина, по който тялото използва кръвната захар (глюкоза). Глюкозата е важен източник на енергия за клетките, които изграждат мускулите и тъканите. Това е и основният източник на гориво за мозъка.
Основната причина за диабета варира според типа. Но без значение какъв тип диабет имате, той може да доведе до излишни количества захар в кръвта, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Хроничните диабетни състояния включват диабет тип 1 и диабет тип 2. Потенциално обратимите диабетни състояния включват предиабет и гестационен диабет. При предиабета нивата на кръвната захар са по-високи от нормалното, но не са достатъчно високи, за да се нарече диабет. Предиабетът може да доведе до диабет, ако не се вземат мерки за предотвратяването му. Гестационният диабет възниква по време на бременност. Но може да изчезне след раждането на бебето.
Симптомите на диабета зависят от това колко висока е кръвната ви захар. Някои хора, особено ако имат предиабет, гестационен диабет или диабет тип 2, може да нямат симптоми. При диабет тип 1 симптомите обикновено се появяват бързо и са по-тежки.
Някои от симптомите на диабет тип 1 и диабет тип 2 са:
- Чувство на жажда повече от нормалното.
- Често уриниране.
- Отслабване без опити за това.
- Наличие на кетони в урината. Кетоните са страничен продукт от разграждането на мускулите и мазнините, което се случва, когато няма достатъчно наличен инсулин.
- Чувство на умора и слабост.
- Чувство на раздразнителност или други промени в настроението.
- Замъглено зрение.
- Бавно зарастващи рани.
- Множество инфекции, като инфекции на венците, кожата и вагината.
Диабет тип 1 може да започне във всяка възраст. Но често започва през детството или тийнейджърските години. Диабет тип 2, по-често срещаният тип, може да се развие във всяка възраст. Диабетът тип 2 е по-често срещан при хора над 40 години, но все по-често започва да се среща ри децата.
Как действа инсулинът?
Инсулинът е хормон, който се произвежда от жлеза зад и под стомаха (панкреас).
- Панкреасът освобождава инсулин в кръвта.
- Инсулинът циркулира, позволявайки на захарта да влезе в клетките.
- Инсулинът намалява количеството захар в кръвта.
- С понижаването на нивото на кръвната захар намалява и секрецията на инсулин от панкреаса.
Ролята на глюкозата
Глюкозата е източник на енергия за клетките, които изграждат мускулите и другите тъкани.
- Глюкозата идва от два основни източника: храната и черния дроб.
- Захарта се абсорбира в кръвта, откъдето навлиза в клетките с помощта на инсулин.
- Черният дроб съхранява и произвежда глюкоза.
- Когато нивата на глюкозата са ниски, като например когато не сте яли известно време, черният дроб разгражда складирания гликоген до глюкоза. Това поддържа нивото на глюкозата ви в рамките на типичния диапазон.
Точната причина за повечето видове диабет е неизвестна. Във всички случаи захарта се натрупва в кръвта. Това е така, защото панкреасът не произвежда достатъчно инсулин. Диабетът тип 1 и тип 2 може да бъде причинен от комбинация от генетични фактори или фактори на околната среда. Не е ясно точни какви са тези фактори.
Рискови фактори
Рисковите фактори за диабет зависят от вида на диабета. Семейната история може да играе роля във всички видове. Факторите на околната среда и географията могат да увеличат риска от диабет тип 1.
Понякога членове на семейството на хора с диабет тип 1 се изследват за наличие на клетки на имунната система на диабета (автоантитела). Ако имате тези автоантитела, имате повишен риск от развитие на диабет тип 1. Но не всеки, който има тези автоантитела, развива диабет.
Преддиабетът, диабетът тип 2 и гестационният диабет са по-чести при хора с наднормено тегло или затлъстяване.
Усложнения
Дългосрочните усложнения на диабета се развиват постепенно. Колкото по-дълго имате диабет и колкото по-малко контролирате кръвната си захар, толкова по-висок е рискът от усложнения. В крайна сметка усложненията на диабета могат да бъдат инвалидизиращи или дори животозастрашаващи. Всъщност предиабетът може да доведе до диабет тип 2. Възможните усложнения включват:
- Заболявания на сърцето и кръвоносните съдове (сърдечно-съдови). Диабетът значително увеличава риска от много сърдечни проблеми. Те могат да включват коронарна артериална болест с гръдна болка (стенокардия), инфаркт, инсулт и стесняване на артериите (атеросклероза). Ако имате диабет, е по-вероятно да развиете сърдечно заболяване или инсулт.
- Увреждане на нервите от диабет ( диабетна невропатия ). Твърде много захар може да нарани стените на малките кръвоносни съдове (капиляри), които подхранват нервите, особено в краката. Това може да причини изтръпване, парене или болка, която обикновено започва от върховете на пръстите на краката или пръстите и постепенно се разпространява нагоре.
Увреждането на нервите, свързани с храносмилането, може да причини проблеми с гадене, повръщане, диария или запек. При мъжете това може да доведе до еректилна дисфункция.
- Бъбречно увреждане от диабет (диабетна нефропатия). Бъбреците съдържат милиони малки клъстери на кръвоносни съдове (гломерули), които филтрират отпадъците от кръвта. Диабетът може да повреди тази деликатна филтрираща система.
- Увреждане на очите от диабет (диабетна ретинопатия). Диабетът може да увреди кръвоносните съдове на окото. Това може да доведе до слепота.
- Увреждане на краката. Увреждането на нервите в краката или лошият кръвен поток към краката увеличава риска от много усложнения.
- Състояния на кожата и устата. Диабетът може да ви направи по-податливи на кожни проблеми, включително бактериални и гъбични инфекции.
- Увреждане на слуха. Проблемите със слуха са по-чести при хора с диабет.
- Болест на Алцхаймер. Диабет тип 2 може да увеличи риска от деменция, като болестта на Алцхаймер.
- Депресия, обусловена от диабет. Симптомите на депресия са често срещани при хора с диабет тип 1 и тип 2.