Какво е подаграта?
Подаграта е вид възпалителен артрит, който причинява болка и подуване на ставите, обикновено като пристъпи, които продължават седмица или две и след това отшумяват. Пристъпите на подагра често започват от големия пръст на крака или долния крайник. Подагра се случва, когато в тялото ви за дълъг период от време се натрупат високи нива на урати, които след това могат да образуват игловидни кристали в и около ставата. Това води до възпаление и артрит на ставата. Когато тялото произвежда твърде много урат или изхвърля твърде малко, нивата на урат се натрупват в тялото. Въпреки това, много хора с високи нива на серумен урат няма да развият подагра.
Областите на тялото, които могат да бъдат засегнати от подагра, включват:
- Стави.
- Бурси, подобни на възглавница торбички между костите и други меки тъкани.
- Сухожилни обвивки, мембрани, които обвиват сухожилията.
- Бъбреци, защото високите нива на пикочна киселина могат да доведат до образуването на камъни.
Подаграта е заболяване, което преминава през няколко етапа:
- Хиперурикемия, когато имате повишени нива на урати в кръвта за дълъг период от време и дори кристалчета в ставата, но нямате симптоми.
- Пристъпи на подагра, когато имате периодични пристъпи на силна болка и подуване на ставите.
- Интервална или интеркритична подагра, която е времето между пристъпите на подагра, когато нямате никакви симптоми.
- Тофи, късен стадий на подагра, когато кристалите се натрупват в кожата или други области на тялото. В зависимост от местоположението си, тофите могат трайно да увредят вашите стави и други вътрешни органи, като бъбреците. Правилното лечение може да предотврати развитието на тофи.
С ранна диагностика, лечение и промени в начина на живот подаграта е една от най-контролируемите форми на артрит. Много хора избягват пристъпите на подагра и могат да намалят тежестта на симптомите си и дори да се освободят от подагра.
Кой може да се разболее от подагра?
Много хора развиват подагра. По-често се среща при мъжете, отколкото при жените. Подаграта обикновено се развива в средна възраст. Жените обикновено не развиват подагра преди менопаузата, поради което жените са склонни да развият заболяването на по-късна възраст от мъжете. По-рядко по-млади хора развиват заболяването; ако това се случи, заболяването е по-тежко.
Симптоми
Най-честият симптом на подагра е болката в засегнатата става. Много хора имат първия си пристъп на подагра в един от палците на краката, но това може да засегне и други стави в тялото ви. Пристъпите на подагра често започват внезапно през нощта и силната болка може да е достатъчно силна, за да ви събуди. В допълнение, може да почувствате ставата си подута, зачервена и топла.
Пристъпите на подагра обикновено се появяват в една става и могат да бъдат предизвикани от определени храни, алкохол, определени лекарства, физическа травма или някои заболявания. Пристъпите обикновено се подобряват за седмица или две, а между тях обикновено отсъстват симптоми. Някои хора може да имат чести пристъпи, докато други може да нямат друг пристъп с години. Въпреки това, с течение на времето, ако не се лекува, пристъпите може да се появят по-често и да продължават по-дълго.
Ако подаграта не се лекува за дълги периоди от време, могат да се развият тофи. Тофът е натрупване на игловидни кристали, които причиняват образуването на твърди бучки под кожата, във и около ставите и други органи. Тофите в началото са безболезнени; обаче, с течение на времето те могат да станат болезнени и могат да причинят увреждане на костите и меките тъкани и деформирани стави.
Някои хора с подагра може да са по-склонни да развият други състояния или усложнения, особено, свързани със сърцето и бъбреците. Общите условия включват:
- Хипертония (високо кръвно налягане).
- Хронично бъбречно заболяване.
- Затлъстяване.
- Диабет.
- Нефролитиаза (бъбречни камъни).
- Инфаркт на миокарда.
- Застойна сърдечна недостатъчност.
Причина
Подаграта се получава, когато уратът, се натрупа и образува игловидни кристали в ставите ви. Това води до болка, подуване, зачервяване и промени в движението и използването на засегнатата става. Въпреки това, не всеки с високи нива на урат развива подагра.
Уратът идва от пурини, които се намират в тъканите на вашето тяло и много храни. Когато пурините се разграждат, те стават урати. Обикновено уратът се отделя от тялото с урината. Въпреки това, когато се образуват твърде много или се отделят твърде малко, уратите се натрупват в кръвта ви и във вашите стави се образуват игловидни кристали, причинявайки възпаление, което се усеща като пристъпи на подагра, които причиняват болка и подуване.
Фактори увеличаващи риска от развитие на подагра:
- Високи нива на урат.
- Фамилна анамнеза за подагра.
- Мъжки пол.
- Менопауза.
- Напредване на възрастта.
- Консумация на алкохол.
- Консумация на подсладени със захар напитки, като сода.
- Нездравословна диета и консумация на храни, които са богати на пурини (обикновено от животински източници), вещество, което се разгражда до урати.
Медицински състояния повишаващи риска от развитие на подагра:
- Наднормено тегло или затлъстяване.
- Метаболитен синдром, име за група състояния, които включват високо кръвно налягане, висока кръвна захар, абнормни нива на холестерол и излишни телесни мазнини около талията.
- Хронично бъбречно заболяване, състояние, което се развива, когато бъбреците са увредени и не могат правилно да филтрират кръвта.
- Високо кръвно налягане.
- Състояния, които карат клетките да се променят бързо, като псориазис или някои видове рак.
- Редки генетични заболявания (синдром на Кели-Зигмилер или синдром на Леш-Нихан), които водят до повишен урат.
Лекарства увеличаващи риска от развитие на подагра:
- Диуретици, имащи за цел елиминиране на излишната течност.
- Ниски дози аспирин.
- Ниацин (витамин В3), витамин А, когато се приемат в големи количества.
- Циклоспорин, който е имуносупресор и се прилага при хора с трансплантирани органи и за лечение на някои автоимунни заболявания